Co na kvalitním webu nesmí chybět?

Tentokrát se s tebou podělím o to, co vše na webu dělám, než ho předám zákazníkovi. A není toho málo. Na druhou stranu se to všechno snadno se mnou v kurzu Webařce pod rukou naučíš. Veškerou práci s pluginy a nástroji ti předvedu na sdílené obrazovce. Takže co jsou webové nezbytnosti?

Https

Každý dobrý web má zabezpečení pomocí SSL certifikátu, což umožní přechod z http na https. Certifikát Let’s Encrypt bývá zdarma a nastavuje se ve webhostingu. Je dobré ho tam mít od začátku, už při stavbě webu na subdoméně.

TIP: Pokud ho nastavuješ dodatečně, nezapomeň pak web na https přesměrovat.

Rychlost

Pomalým načítáním přicházíš o zákazníky, ale i Google upřednostňuje rychlé weby. WordPress i DIVI jsou velké systémy, které rychlosti nenahrávají, a proto potřebuješ web zrychlit. Rychlost svého webu zjistíš například pomocí Google testu.

TIP: Na zrychlení můžeš použít plugin WP Rocket. A větší rychlosti také pomáhají optimalizované obrázky.

Responzivita

Všechny obrázky, nadpisy i texty musí vypadat dobře na velké obrazovce, notebooku, tabletu i na mobilu. A nemusíš přizpůsobovat jen styl prvků, ale taky obsah a rozložení.

TIP: Tlačítko nebo slogan může mít na mobilu kratší text. Některé prvky můžeš na mobilu skrýt úplně.

Favicon

To je ikonka, která se ukazuje na horní liště v prohlížeči. Určitě vlož svojí vlastní ikonku pomocí obrázku ve tvaru čtverce, s průhledným pozadím, tedy ve formátu png.

TIP: Favicon se ve WordPressu nastavuje v sekci Vzhled – Přizpůsobit.

Kontaktní formulář s antispamem

Každý kontaktní formulář je vhodné zabezpečit proti spamu. Použij Google Recaptchu v3, je nenápadná, zdarma, nenutí klienta nic počítat ani vyhledávat, prostě jen dobře funguje.

Optimalizace pro vyhledávače (SEO)

Já svým klientům v rámci SEO upravuji toto: nastavení meta title a description, dodržování hierarchie nadpisů, vnitřní a vnější odkazy, správné pojmenování obrázků, plugin Yoast SEO, ohlášení webu Googlu pomocí Google Search Console a nahrání Sitemap.

Error page

Vytvoř na webu speciální chybovou stránku, která bude dobře vypadat. Stránka se jmenuje error 404 a otvírá se, když návštěvník zadá špatnou URL.

DIVI: Stránka se dá v DIVI snadno nastavit pomocí Tvůrce šablon.

Přesměrování starých linků

Pokud předěláváš starý web na nový, přesměruj odkazy, které se nezachovaly, na nové. Můžeš to udělat pomocí pluginu Redirect nebo ručně v souboru htaccess.

Zabezpečení proti útokům hackerů

Na ochranu webu proti útokům zvenčí používám plugin Wordfence. Pravidelně aktualizuji pluginy, šablonu DIVI i WordPress.

TIP: Nezapomínej při aktualizaci tvořit zálohy.

Povinné údaje na webu

Maličkost, ale pohlídej, aby měl klient na webu sídlo firmy a IČO, jsou to povinné údaje na webu a hrozí pokuta při nesplnění.

Chceš se naučit dělat kvalitní weby od A do Z? Vše vidět na sdílené obrazovce a konkrétních příkladech? Stát se součástí webařské komunity, která drží při sobě? Přihlaš se do deseti týdnového online kurzu webařiny.

Kurz tvorba webových stránek