Výběr hlavní fotky a ikon

Bez kvalitní fotky krásný web prostě neuděláš. Pokud klient nemá dobrou fotky od fotografa, použij nějakou z databáze fotek. Skvělou volbou je www.freepik.com, kde najdeš spoustu fotek zdarma i bez nutnosti koupit si členství. Ale dávej si pozor na licence. V kurzu poznáš i další možnosti fotobank. V praxi uvidíš kontrast dobře a špatně zvolené fotky, možnosti úprav fotek i různé druhy ořezů. Zkrátka vše, co je potřeba pro špičkovou úvodní fotku.

No, a taky zjistíš, že mockup není druh kávy. Do obrázku počítače či tabletu si vložíš svoji fotku. Až si budeš vytvářet své portfolio, tohle ti tvůj web rozhodně pozvedne na vyšší level.

Volba nadpisového a textového písma

Dozvíš se, jak vybrat správný font. Na web dávej dva, maximálně tři fonty. Nezapomínej, že čeština potřebuje vždy font z kategorie Latin Extended. Na Google fontech se rovnou můžeš podívat, jak bude vypadat na konkrétním textu. Poznáš i nástroje na vložení fontu.

Zjistíš, kde je lepší využít písmo patkové, bezpatkové či display. Ať už zvolíš jakékoli písmo, nikdy ho nestínuj. Rozestup mezi písmeny používej jen v nadpisu. Proč? Nejen to se dozvíš na kurzu. Tyto tipy ti ušetří spoustu času a nervů.

Základní a doplňkové barvy

Volba písma a barvy jde ruku v ruce. Musí korespondovat s celkovou myšlenkou webu i úvodní fotkou. Pokud nemáš cit pro kombinaci barev, můžeš použít některý z nástrojů pro práci s barvami. Magdin oblíbený nástroj je online barevná paleta coolors.co. Nemusíš být designový expert, a přesto vytvoříš funkční a barevně sladěný web. A zjistíš, že nejlepší barva pro tvorbu webu je bílá. Překvapení, že?

Základní pravidla webového designu

Pravidla se musí dodržovat a u webového designu tomu není jinak. Rozděl si obrazovku pomocí mřížky. Neboj, DIVI ti v tom pomůže. Prvky v jedné sekci vždy zarovnávej stejně. Nepodceňuj ani vizuální hierarchii či blízkost prvků.

Designové tipy a triky

Tak těch není nikdy dost. Na DIVI existují již hotové předlohy designového návrhu webu. Je to naprostá pecka, která ti nejen ulehčí práci v počátku, ale tvoje první weby už budou vypadat jako od profíka.

Příklady a příběhy z praxe

Je to prostě lekce nabitá informacemi. Nechybí praktické ukázky ze skutečných webů pro představu. A další vychytávky uslyšíš v online diskusi. Já se třeba dozvěděla užitečné fígle, jak nakupovat potřebné nástroje, aby mě počáteční náklady nevysály. Trápíš se s názvem domény? Můžeš se těšit na plodnou a smysluplnou debatu na toto téma. Protože my, webaři pod Magdinou rukou, si pomáháme. Jsme totiž společně v jedné síti.

Copywriterka Petra Frišová

Článek napsala absolventka kurzu Webařce pod rukou:

Petra Frišová, copywriterka
vlotosu.cz