Jak a podle čeho nacenit zakázku?

To je častá a znepokojivá otázka nejen u začínajících webařů. Existuje řada možností, jak k cenotvorbě přistupovat. Zde mám pro tebe základní přehled, jak můžeš stanovení cen i obsah svých služeb pojmout.

Balíčky

Svou cenovou nabídku můžeš rozdělit do balíčků podle velikosti webů. Například malý, střední a velký web. Rozmysli si, co který balíček bude obsahovat, a podrobně to rozepiš. Zákazníci budou mít lepší pocit, když uvidí, co vše pro ně uděláš. Nezapomeň napsat i to, co není součástí balíčku.

Pronájem

Mnoho zákazníků s podnikáním začíná a nemají dost peněz na kvalitní web. Pronájem je dobré řešení pro obě strany. Nebudeš si účtovat zhotovení webu, ale měsíční poplatek. Je to vlastně takový web na splátky.

Cenové rozpětí

Nikdy nevíš, jak se projekt bude vyvíjet. Je dobré si nechat prostor v rozmezí +- 5 000 Kč. Když si klient začne vymýšlet nové a nové požadavky, můžeš mu říct: „Udělám to, ale cena se přiblíží k vyšší hranici naší dohody“.

TIP: Dávej cenové rozpětí, abys měl/a rozpočet na vícepráce, které vždy nastanou.

Hodinovka

Dodatečnou editaci webu je nejjednodušší účtovat hodinovou sazbou.

TIP: Postupné budování webu – někdy je fajn začít malým webem, a jak klient a jeho podnikání postupně roste, web rozšiřovat o stránky a funkce, které potřebuje.

Smlouva

Někteří webaři bez smlouvy a zálohy ani nezačnou, jiní si zakládají na důvěře a smlouvu nepotřebují. Každý si musí najít svou cestu. Osobně smlouvu nepoužívám a za 9 let se mi nestalo, že bych nedostala zaplaceno. Pokud si ale klient smlouvu vyžádá, nechám ho, ať ji připraví (většinou to požadují větší firmy).

TIP: Sepiš svou dohodu s klientem v e–mailové komunikaci.

Záloha

Po osobní schůzce s klientem, kde probereme vše potřebné, připravím osnovu webu. Poté vystavuji fakturu na zálohu (5 000 Kč). Mnoho klientů totiž tvorbu webu zdržuje tím, že nedodávají podklady včas a záloha je leckdy popožene (a mně zlepšuje cashflow). Stejně tak fakturuji další část z celkové částky, když se zakázka v průběhu tvorby zpomaluje (např. po dokončení hlavní strany).

Diskuse a praxe

Podrobněji o všem diskutuji se svými studenty v rámci kurzu Webařce pod rukou, kde má každý možnost se mě ptát na to, co ho ohledně webů, cenotvorby, jednání s klientem a/nebo administrativy s tím spojené zajímá. Ukazuju konkrétně, které položky je vhodné mít v ceně webu a které nikoliv.

V rámci kurzu se nijak netajím s tím, jak to mám nastavené já, uvádím také konkrétní příklady z praxe a své studenty nechávám nahlédnout například i do svého CRM systému pro správu klientů a fakturaci. Jmenuje se Caflou a zbožňuju ho.

Chceš se naučit dělat kvalitní weby od A do Z? Vše vidět na sdílené obrazovce a konkrétních příkladech? Stát se součástí webařské komunity, která drží při sobě? Přihlaš se do deseti týdnového online kurzu webařiny.

Kurz tvorba webových stránek