Jaké podklady si vyžádat od klienta?

Aby ses jako webař mohl/a pustit do tvorby webu, potřebuješ vždy mít vstupní informace a podklady od klienta. Já pracuji tak, že řadu věcí s klientem proberu na úvodní schůzce. Některé materiály však potřebuji, aby mi doposlal. Co má klient dodat?

Logo

To by nemělo na webu chybět, protože logo má na webu funkci návratu na hlavní stranu. Dá se v začátcích použít ikona a logo se doplní později, když se klientovi podnikání více rozjede. Je vhodné, aby logo dělal profi grafik. Případně se dají použít nástroje jako je Canva nebo Wix Logo Maker.

Fotky

I zde je více než žádoucí, aby fotky byly od profesionála. Potřeba je minimálně fotka klienta do kontaktu a foto produktů či prostor, ostatní si můžeš hledat v kvalitních fotobankách (já mám nejraději Freepik).

Texty

Vznikají na základě společné schůzky a mého návrhu osnovy webu. Píše je buď klient sám a já mu je doladím, nebo si je nechá napsat od copywrittera.

Přidej se do kurzu Webařce pod rukou, kde svým studentům mimo jiné dávám k dispozici i sadu otázek pro přípravu obsahu webu. Jedná se o návod na tvorbu textů pro web v 10 krocích. Navíc každý student získává zpětnou vazbu na svou tvorbu nejen ode mě, ale i od svých kolegů, díky čemuž vznikají krásné a funkční weby.

Jak navést klienta, aby napsal správné texty?

Můj postup je tento:

  1. Na živé nebo online schůzce se ptám klienta podle předem sestavených otázek, a tím získám základní obsah webu.
  2. Odesílám osnovu ve Wordu, kterou klient vyplní. Sama už vepíšu všechno, co jsem zjistila na schůzce, on jen doplňuje prázdná místa, ale má už všechny nadpisy a kapitoly připravené.
  3. Texty po něm upravím a připravím si strukturu webu, kterou načrtnu na papír.
  4. Nejtěžší je za mnou a můžu začít tvořit.

Údaje o hostingu

Pokud klient již web má, potřebuji jeho přístupové údaje do hostingu. Pokud hosting a třeba ani doménu ještě nemá, pomůžu mu obojí založit. Pracuji již výhradně s hostingem Webkitty.

TIP: Vždy zřizuj doménu i hosting na jméno a fakturační údaje klienta. Web je v jeho vlastnictví.

    Chceš se naučit dělat kvalitní weby od A do Z? Vše vidět na sdílené obrazovce a konkrétních příkladech? Stát se součástí webařské komunity, která drží při sobě? Přihlaš se do deseti týdnového online kurzu webařiny.

    Kurz tvorba webových stránek