Plugin pro zrychlení

Každý by chtěl rychlý web. Toho docílíš pomocí pluginu WP Rocket. Je to placený plugin, ale náklady si můžeš rozúčtovat mezi klienty. Jeho nastavení a používání je velmi jednoduché. Pokud ale momentálně nechceš do pluginu investovat, můžeš využít třeba plugin StackCache. Nikdy pluginy nekombinuj, rychlost to nezvýší. Spíše naopak.

Co může web zpomalit

Je dobré vědět, co všechno může web zpomalovat. Jestli chceš, aby web byl rychlý, zvol dobrý hosting (např. Webkitty), používej co nejméně pluginů, optimalizuj obrázky, videa vkládej prostřednictvím odkazů, nepřeháněj to s počtem map, URL webu nechávej v podobě bez www. Rychlost webu ti zobrazí třeba Google test zvaný PageSpeed Insights.

Optimalizace fotek na webu

Dobrý web se bez fotek a obrázků neobejde. Naštěstí existují formáty, které výrazně šetří objem obrázků. Plugin ShortPixel dokáže fotky nastavit do webových formátů WebP či AVIF. Tyto formáty ušetří daleko více dat oproti JPEGu. Pozor, WebP si příliš nerozumí s prohlížečem Internet Explorer či starou verzí Safari. Tento plugin to ale dobře ošetří.

Přesměrování nefunkčních URL

Předěláváš starý web na nový, potřebuješ zachovat URL a přitom neztratit pozice v SEO? Využij plugin Redirection. A na závěr nezapomeň udělat hezkou chybovou stránku 404. Plugin Redirection dokáže i přesměrování na https a variantu s/bez www.

Přesunutí webu na ostrou doménu

Hurá. Web je hotový a můžeš začít stěhovat. Jako první vytvoř klientovi vlastní hosting, ideálně na Webkitty. Hosting mu založ na jeho fakturační údaje. Na jeho doméně instaluj WordPress, a to i v případě, že jej klient už používá. Upozorni ho, že při spuštění starý web ztratí. Importuj web pomocí pluginu WPVivid. A nezapomeň zrušit zákaz indexace roboty.

Fakturace

Web je přestěhovaný, klient spokojený a ty fakturuješ. K tomu můžeš využít aplikaci Caflou. Ovládání je jednoduché, vše je online i ve verzi zdarma. S klientem se domluv na údržbě webu, třeba měsíčně za paušál nebo nárazově několikrát do roka.

Web je hotový, ty máš vyfakturováno. Že se ti bude stýskat? Nemusí. Magdu můžeš mít neustále za zády. A s ní i další webaře. Přidej se do klubu pro ty, kteří se i nadále chtějí rozvíjet. Opět tady na tebe čeká mnoho informací, novinek, vychytávek a hlavně parta skvělých lidí. Můžeš tak i nadále zůstat v naší společné síti.

Copywriterka Petra Frišová

Článek napsala absolventka kurzu Webařce pod rukou:

Petra Frišová, copywriterka
vlotosu.cz