Bude ze mě webařka

Určitě mě to bude bavit. Kreativní, užitečná práce z pohodlí domova s velkým potenciálem. No jo, ale kde začít? Co všechno musím umět? Kde seženu klienty a kolik jim mám účtovat?

Pokud jsi na tom stejně, máš teď dvě možnosti. První je hodiny a hodiny brouzdat na internetu. A druhá možnost je zkusit kurz Webařce pod rukou od Magdy. Tak jako jsem to udělala já. Rozhodnutí, které udělalo už 160 lidí. Co tě v kurzu čeká?

Můj web, můj hrad

Ještě než začneš hledat první zákazníky, je fajn vytvořit si vlastní web. Za prvé si na něm můžeš vyzkoušet všechny fígle, návrhy základního řešení webu, ale hlavně je to tvá vizitka. Klidně můžeš zvolit formu jednostránkového (one page) webu. 

Důležité je, aby byl přehledný, rychlý, bezpečný a v neposlední řadě i dobře vyhledatelný. Vyhledatelnost můžeš zvýšit blogem nebo sdílením know–how. Nespěchej, vyhraj si s ním. V pohodě si zde vše ověříš a pak už s jistou a silnou rukou můžeš uchopit myš a jít lovit první klienty.

Dobře si promysli i volbu domény. Pokud chceš působit na českém trhu, vol koncovku cz. Ideální není také volit cizí názvy (lidé to pak komolí a nenajdou tě) nebo pomlčku. Pokud ještě nemáš doménu, můžeš si ověřit její dostupnost na stránkách www.nic.cz.

Kde najít první klienty

Můžeš umět perfektní weby, ale bez klientů byznys neuděláš. Z počátku je určitě vhodnější zaměřit se na jednoduché prezentační weby a najít si vhodné klienty. Těmi mohou být doktoři, advokáti, realitní makléři, zájmové skupiny nebo drobní živnostníci. Zkus oslovit lidi ve svém okolí, svou kadeřnici, lektora angličtiny nebo sousedku, co peče ty úžasné dorty.

Nabídni jim sníženou cenu nebo vytvoř web za barter. Ať máš do začátku nějaké portfolio. Zkus se zamyslet, zda můžeš nabídnout i nějakou přidanou hodnotu – rozumíš sociálním sítím, ovládáš copywriting, grafiku, jsi expert na SEO nebo umíš něco jiného?

V hlavě mám spoustu otázek

A naprosto super je, že každá lekce má online živou diskuzi. Já se třeba dozvěděla, jak argumentovat klientovi, který je přesvědčený, že pro něj bude lepší postavit si web na webnode.cz. Nemusíš se ničeho bát, žádná otázka v diskuzi není hloupá. Je zde totiž úžasná komunita lidí, která tě podpoří. Drahý studente, vítám tě a gratuluji! Stojíš u zrodu velkého díla, tvého webu. Těšíš se? Já nesmírně. Po první lekci už mám totiž konečně pocit, že se i já můžu stát webařkou. Když se Magdě budu dobře dívat pod ruce.

Copywriterka Petra Frišová

Článek napsala absolventka kurzu Webařce pod rukou:

Petra Frišová, copywriterka
vlotosu.cz